Search

חלק שישי: חיבור סיפור הבריאה עם יציאת מצרים כדי להבין את סוד הריפוי הניסי

Updated: Apr 6, 2021


בפרקים הקודמים

סקרנו את מצוות כיור הנחושת שהוטמנה בתורה כדי להציל את בני ישראל ממות. כיון שמים הם חומר שהמדע לא עד הסוף מבין אותו חזרנו אל סיפור הבריאה בכדי ללמוד על מהות המים והאדם מסיפור הבריאה. סקרנו את האלמנטים השונים המשפיעים על איכות מים ואת התכונות של מים שכבר הוכחו מדעית. עסקנו ביציאת מצרים משום שהיא עוסקת בטרנספורמציה של מים.


בפרק הנוכחי

נחבר את שני הסיפורים סיפור הבריאה בהקשר של מים ויציאת מצרים בהקשר של טרנספורמציה - ריפוי בדרך שהוא מעל לממד השכל כדי להבין מה החוקיות שהוטמנה לנו בתורה וכדי להמחיש לכם איך על זה קשור לכת השטן רשת הקבאל שמנהלת מאבק על שליטה בעולם. בהנחה שהניתוח שלנו מדויק הפתרון של הבעיה נמצא במים של שמיים שמבוססים על הידע מהתורה.


6.1 החיבור בין סיפור בראשית לסיפור יציאת מצרים - נחש


הנחש שהוא סמל הגירוש מגן עדן שנענש חמורות על רצונו לגעת בשמיים, על שימוש בעורמה בפשיטת העור שלו זוכה לחיים חדשים באותו גלגול עצמו. השלת הנשל היא בעצם מעין לידה מחדש. נקודה מעניינת היא הניסיון להבין מדוע סמל הערמומיות הופך לסמל הרפואה.


נחש הנחושת של משה


על פי התנ"ך, נְחַשׁ הַנְּחֹשֶׁת משה הונחה לבנות נחש מנחושת ולצרף למטה שלו, על פי הוראת אלוהים, על מנת להפסיק את ההרג בעם ישראל בעקבות מכת נחשים.

על פי הכתוב בתורה כל מי שהוכש על ידי נחש, הסתכל על נחש הנחושת ונרפא.

תחילת הפרשה היא בבני ישראל שבאו בטענות למשה מדוע הוציא אותם ממצרים רק בשביל למות במדבר. כעונש על כפיות הטובה הזו, הם הוכו במכת נחשים שהרגה רבים. העם שהודה שחטא בקש ממשה להתפלל וההנחיות שמשה מקבל מאלוהים הן – עשה נחש מנחושת שבהסתכלות עליו ירפא מי שהוכש מנחש ( ספר מדבר פרק כ"א פסוק ח ).

מעניין לשים שכדי להירפא האנשים שהוכשו על ידי נחש נדרשו להתבונן בעין של הנחש מהנחושת שיצר משה על פי הוראת האל.

שוב אנחנו פוגשים את עיקרון הסימטריה – כדי לעבור ממצב תודעתי אחד האדם צריך התבונן בבעיה הפנימית כפי שהיא משתקפת לו במראה החיצונית.

בני ישראל כפויי טובה נאלצים להסתכל בעין של הנחש כפוי הטובה מסיפור גן עדן כדי להבין שהכל הוא מראה


אנחנו למדים עיקרון מאד חשוב - מחלה באה בעקבות מצב תודעתי של אי הכרת הטוב ( בדיוק כמו הגירוש מגן עדן ) כפיות טובה, קושי כעס או חוסר אונים.

הריפוי נעשה קודם כל באמצעות ״תפילה״ ( תפיל על ה׳היפוך חוקי הטבע מפילים למעלה ולא למטה)ומסתיים במעשה סימבולי שקשור במקום בו נוצרה הבעיה אבל באופן אחר .

גם בתרבויות אחרות נחש מופיע כדמות מיתולוגית וכסמל פולחני. תכונותיו היו בעיקר להבריא חולים, וכן תכונות של פריון, כוח חיים וחוכמה. מטה אסקלפיוס, אשר סביבו כרוך נחש, סמלו של אל הרפואה היווני, משמש עד היום כסמל הרפואה. בהיפודרום קונסטנטינופול נמצאו עמודי נחושתן, עמודי עקלתון, שבראשם ראשי נחש.

הנחש מופיע גם בסמל משולב ביחד עם מטה ויש המייחסים את המקור הראשון למטה אהרון. על פי הסיפור המקראי סיפור המטה הוא שוב סיפור של טרנספורמציה – המטה הופך לתנין כדי להדגים את יכולת יצירת השינוי במציאות (שמות פרק ז פסק ט ).הסיפור המשמעותי ביותר לעניינו המיוחס למטה הוא השימוש במטה הנחושת כטרנספורמציה בין מים לדם:

״וַיֹּאמֶר ה' אֶל-מֹשֶׁה: אֱמֹר אֶל-אַהֲרֹן קַח מַטְּךָ וּנְטֵה-יָדְךָ עַל-מֵימֵי מִצְרַיִם עַל-נַהֲרֹתָם עַל-יְאֹרֵיהֶם וְעַל-אַגְמֵיהֶם וְעַל כָּל-מִקְוֵה מֵימֵיהֶם – וְיִהְיוּ-דָם. שמות ז', יט

שוב אנחנו פוגשים את עיקרון הסימטריה – היאור שאליו הושלך מש בגלל מצוות פרעה להרוג את ילדי העברים הוא זה שיהרוג את המצרים כגמול. מי שמבקש דם, יקבל דם.


כדאי לשים לב שנחש הוא אותן אותיות של אבני החשן שימשו כוהנים בבית המקדש לנבואה - ראיית העתיד ואכן המילה אבני היא אותן אותיות של המילה נביא.השלמת התהליך – שינוי מהות הנחש מחיה אלימה ומזיקה לבני האדם לחיה שוחרת שלום מצוי בחזון אחרית הימים בספר ישעיהו ( פרק סה פסוק 25 ):


״זְאֵב וְטָלֶה יִרְעוּ כְאֶחָד, וְאַרְיֵה כַּבָּקָר יֹאכַל תֶּבֶן, וְנָחָשׁ עָפָר לַחְמוֹ ; לֹא יָרֵעוּ וְלֹא יַשְׁחִיתוּ בְּכָל הַר קָדְשִׁי, אָמַר

הקללה של הנחש ועפר תאכל הופכת כאן לברכה - הנחש יאכל עפר במקום לטרוף ולנשוך. הקללה בפסוק הבא ואתה תשופנו עקב מתבטלת - הנחש לא ירע ולא ישחית. וכן גם ב ישעיהו יא8: " וְשִׁעֲשַׁע יוֹנֵק עַל חֻר פָּתֶן, וְעַל מְאוּרַת צִפְעוֹנִי גָּמוּל יָדוֹ הָדָה”


לסיכום :

הנחש שמתחיל את הגירוש מגן עדן הוא גם זה שיתחיל את החזרה למצב תודעתי של גן עדן בשינוי של שינוי מצב החומר .

בגן עדן נחש מנסה להתחבר לצד הרוחני ידע דרך צד גשמי מיניות . הפעם הוא כבר רק חמר - נחושת ומשכך אין הוא אלא תזכורת לבני האדם שהם צריכים למצוא את הדרך להתחבר לצד הרוחני שלהם מתוכם כי כל הידע שאותו הם צריכים כבר כאן , כל מה שנדרש מהם הוא לפקוח את העיניים שלהם באמת ולראות את מה שמתחת לאף שלהם - בתורה.

המשך הפרקים הבאים:

חלק שביעי - יישום הלכה למעשה במבנה של שמיים.

חלק שמיני - החיבור לרעיוו הגאולה וחזון אחרית הימים דרך המים אשר יוצא מישראל


13 views0 comments